Mostek z roku 1824

Jadwiga Miluśka

· mostek · park · zabytki · Opatowek ·

I polowa XIX wieku była dla Opatówka okresem wielkich przemian. W tym czasie powstały charakterystyczne budowle, które do dziś nadają koloryt naszej miejscowości. Wszyscy opatowianie znają doskonale most w parku o oryginalnej konstrukcji. Pod spodem widoczna jest data jego budowy - 1824 r., a więc most w Opatówku powstał o rok wcześniej od mostu kamiennego w Kaliszu.

Most położony w malowniczym miejscu w parku obok wzniesienia pałacowego umożliwiał przejście przez kanał łączący rzeczkę Cienię ze stawem. Dzisiejszy staw jest pozostałością fosy urządzonej w XIV w. dla zamku arcybiskupów gnieźnieńskich w celach obronnych. Uważny i wrażliwy obserwator łatwo może zauważyć piękno konstrukcji mostu.

Mostek w Opatówku w parku - lata 50. XX wieku
Mostek w Opatówku w parku
- lata 50. XX wieku

Przez ponad 100 lat most służył kolejnym właścicielom pałacu i majątku. Niestety lata powojenne były dla niego niełaskawe. Brak opieki ze strony konserwatorów i lokalnych władz spowodował, że oryginalna i piękna balustrada, nie bez ludzkiej pomocy, wpadła do fosy, a następnie została wywieziona na złom. Po latach pracownicy Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Opatówku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym zamontowali zwykłą poręcz. Przy okazji wykonawca poręczy - Zygmunt Cieślak, który lubił nadawać imiona konstruowanym lub przerabianym przez siebie licznym urządzeniom, wymyślił tablicę informującą, że jest to most "Jadwigi i Zygmunta" - ówczesnych przedstawicieli władza Opatówka. Pomysł ostro skrytykowano, tablica został usunięta, ale prowizoryczna poręcz pozostała do dziś.


Mostek zeliwny z 19824 roku w parku w Opatowku - stan obecny
Żeliwny mostek z 1824 r. w opatowskim parku

Kilka lat temu mostem w Opatówku zainteresowali się inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej goszczący w Muzeum Historii Przemysłu. W numerze 9/2000 czasopisma "Inżynieria i Budownictwo" ukazał się artykuł prof. dra hab. inż. Jana Biliszczuka i dra inż. Macieja Hildebranda o naszym moście. Okazuje się, że jest on najstarszym zachowanym mostem żelaznym na ziemiach dawnego Królestwa Polskiego.

Może kiedyś uda się zrekonstruować piękną balustradę, której fragmenty zachowały się tylko na nielicznych fotografiach.

 

"Opatowianin", styczeń-marzec 2001

 

 


 

W 2010 roku staraniem Urzędu Gminy, z pomocą finansową Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu zrekontruowano dawną balutradę (zobacz także tutaj).

 


Data utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2021-04-08

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony