Dawna fabryka sukna


Budynek główny (obecnie Muzeum Historii Przemysłu)
Budynek tkalni
Folusz
Wozownia
Budynek przy rynku
Inne budynki pofabryczne


http://www.archiwum.biblioteka.opatowek.pl/zabytki/mini/t_c14ef1896bff046c.jpg

Widok od strony stawuBudynek główny (obecnie Muzeum Historii Przemysłu)

Klasycystyczny, czterokondygnacyjny, podpiwniczony budynek składający się z 3 skrzydeł: wschodniego, północnego i zachodniego przy skrzyżowaniu ulic: Kościelnej i Poniatowskiego zbudowany z inicjatywy gen. Józefa Zajączka w latach 1824 - 26. Założycielem fabryki był przemysłowiec saksoński Adolf Gottlieb Fiedler. Budynek jest murowany, posiada wewnętrzną konstrukcją drewnianą z drewna dębowego i modrzewiowego. Stropy są oparte na dwóch podciągach ustawionych na słupach drewnianych przebiegających przez wszystkie kondygnacje budynku. Słupy dzieliły hale produkcyjne na 3 nawy, z których zewnętrzne, wzdłuż ścian, przeznaczone były na ustawienie maszyn. Nawa wewnętrzna tworzyła trakt komunikacyjny. W części północnej znajduje się żeliwna klatka schodowa.

W grudniu 1969 r. w czasie wielkiego pożaru spłonęły górne kondygnacje budynku głównego od strony ul. Kościelnej. Przez ponad 10 lat budynek stał opuszczony i ulegał dewastacji. W 1981 r. podjęto decyzję zaadaptowaniu dawnej fabryki sukna na Muzeum Historii Przemysłu. Uroczyste otwarcie pierwszej wystawy "Przemył w Kaliskiem w okresie industrializacji ziem polskich" nastąpiło 11 grudnia 1991 roku.

Budynek dawnej fabryki sukna w Opatówku jest jedynym ocalałym w Europie zabytkiem architektury fabrycznej z początku XIX w.


Budynek główny (obecnie Muzeum Historii Przemysłu)Budynek tkalni

Dwupiętrowy budynek przy ul. Kościelnej łączący się z budynkiem głównym. Powstał ok. 1830 r. W okresie powojennym znajdowały się tutaj warsztaty tkackie oraz mieszkania. Na łączniku między budynkiem głównym a tkalną znajduje się ozdobny balkon.


Budynek tkalniFolusz

Budynek w podwórzu fabryki powstały po 1824 r. Na zewnątrz żeliwne schody.


FoluszWozownia

Budynek murowany, jednopiętrowy w podwórzu w kształcie litery L przylegający do folusza, powstały po 1824 r.


Folusz, w głębi wozownia
Folusz, w głębi wozownia

 Budynek przy rynku

Powstał ok. 1830 r. i był przeznaczony na magazyn wyrobów gotowych i mieszkania dla robotników wykwalifikowanych. W okresie 1918-1939 mieściła się tu Siedmioklasowa Szkoła Powszechna. W czasie II wojny światowej Niemcy poszerzyli część południową budynku. Obecnie blok mieszkalny.


Budynek przy rynku

Budynek przy rynku
Inne budynki pofabryczne

Zbudowane po 1824 r.


Budynki pofabryczne

Budynki pofabryczne

Budynki pofabryczne

Budynki pofabryczne

Budynki pofabryczneData utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2021-04-08

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony