Instytucje ponadlokalne

Jadwiga Miluśka-Stasiak

 

Instytucje ponadlokalne w Opatówku

 

W Opatówku funkcjonują instytucje o charakterze miastotwórczym i ponadlokalnym. Są to:

- Muzeum Historii Przemysłu powstałe w 1981 r. w budynku d. fabryki sukna z lat 1824-1826. Działalność muzeum jest finansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Zbiory muzeum: wystawy stałe (wystawa poświęcona rozwojowi przemysłu w Królestwie Polskim, zabytkowe maszyny z różnych gałęzi przemysłu, jedna z największych kolekcji fortepianów i pianin w Polsce i in.) oraz wystawy czasowe poświęcone sztuce i o bardzo różnorodnej tematyce, a także koncerty, sesje naukowe, różnorodne imprezy o charakterze kulturalnym świadczą o ponadlokalnym charakterze tej instytucji.

- Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku prowadzi od 1999 r. zadania biblioteki powiatowej dla bibliotek Powiatu Kaliskiego Ziemskiego. Jest to jedyna w Polsce biblioteki gminy wiejskiej prowadząca zadania powiatowe. Jej działalność w tym zakresie była wielokrotnie doceniana i nagradzana.

- Parafia rzymskokatolicka w Opatówku jest siedzibą dekanatu opatóweckiego, do którego należą parafie: Opatówek, Rajsko, Chełmce, Tłokinia Kościelna, Staw, Szczytniki, Iwanowice. Proboszcz parafii Opatówek jest dziekanem dekanatu opatóweckiego. Od 2001 r. wyrusza z parafii w Opatówku pielgrzymka do Częstochowy, w której uczestnicy ok. 200 osób z parafii w Opatówku oraz innych parafii

 - Komisariat Policji w Opatówku obejmuje swym zasięgiem gminy: Opatówek, Godziesze i Brzeziny

- Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku organizuje imprezy dla mieszkańców gminy Opatówek, ale także dla mieszkańców Powiatu Kaliskiego Ziemskiego.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Opatówku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

 - W hali sportowo-widowiskowej odbywają się imprezy sportowe o charakterze ponadlokalnym. W początkowym okresie, bo wybudowaniu hali w 2005 r. odbywały się także międzynarodowe mecze w siatkówce kobiet.

- Od 18 lat odbywają się w Opatówku Targi Rolniczo-Ogrodniczo-Działkowe „Pamiętajcie o ogrodach”, w których uczestniczą wystawcy z całej Polski, ale także z zagranicy. Targi przyciągają klientów nie tylko z okolicznych miejscowości, ale także z dalszych części kraju.

- Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka kształcący młodzież i dorosłych także spoza Opatówka. Zespół posiada własny internat.

 - Wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi kształci studentów także spoza Opatówka.

- Gminny Ośrodek Zdrowia i pozostałe placówki medyczne oferują pomoc medycznym mieszkańcom Gminy Opatówek i także obsługują część mieszkańców ościennych gmin.

- Centrum Rehabilitacji „Medicol” prowadzi zabiegi rehabilitacyjne dla mieszkańców Gminy Opatówek i innych gmin oraz Kalisza

 Data utworzenia: 2016-11-14
Data aktualizacji: 2018-01-09

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony