Miejscowości gminy


Józefów

· Jozefow ·

Wieś sołecka granicząca z Opatówkiem od wschodu, licząca 245 mieszkańców. Należy do parafii Opatówek.

Wg hipotezy archeologów na terenie Józefowa, nad rzeczką Cienią mogła znajdować się pierwsza lokalizacja Opatówka.

W latach 20. XIX w. został utworzony na terenie dóbr opatóweckich folwark, który otrzymał nazwę Józefów od imienia właściciela dóbr Józefa Zajączka. Wybudowany w tym czasie trakt fabryczny z Kalisza do Sieradza prowadził przez folwark. Zabudowania folwarczne znajdowały się w pobliżu miejsca, gdzie dziś stoi blok mieszkalny. W latach 20. XIX w. znajdował się w Józefowie gościniec zwany Robak, w którym mieszkała służba folwarczna. Ok. 1880 r. w Józefowie były 3 domy mieszkalne, w których zamieszkiwało 27 osób.

Do połowy lat 40. XX w. folwark należał do kolejnych właścicieli Opatówka. Ostatnim właścicielem folwarku Józefów był Konrad Wünsche, zamordowany przez Niemców w lesie skarszewskim 19 stycznia 1945 r. Przy głównej drodze w pobliżu pastwiska zwanego „Las” istniał w XIX w. gościniec zwany „Józefką”. W 1946 r. w wyniku reformy rolnej folwark został rozparcelowany. Powstało wówczas wiele nowych gospodarstw.

We wrześniu 1975 roku z części gospodarstw została utworzona Spółdzielnia Rolnicza „Przyszłość” w Opatówku z siedzibą w Józefowie. Początkowo spółdzielnia zrzeszała 15 członków, później ich liczba wzrosła. Spółdzielnia zajmowała się produkcją roślinną i drobiarską oraz prowadziła usługi budowlane. W 1979 r. oddano do użytku brojlernię oraz dom mieszkalny dla 12 rodzin pracowników. Spółdzielnia została zlikwidowana 31.12.2005 r.

 

Jadwiga Miluśka-Stasiak, "W kręgu Miasteczka Róży Wiatrów. Gmina Opatówek wczoraj i dziś", Opatówek 2011.Data utworzenia: 2012-03-28
Data aktualizacji: 2012-03-28

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony