Kroniki XX i XXI wieku


Kronika Gminy Opatówek 2003

 
22

Styczeń 2003 r.

Spotkanie poświęcone gen. Józefowi Zajączkowi w 250 rocznicę jego urodzin. W bibliotece w Opatówku referaty wygłosili pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego: dr Hanna Żerek - Kleszcz - "Książki w pałacu namiestnikowskim w Opatówku" i prof. Józef Śmiałowski - "Aktywność inwestycyjna Józefa Zajączka w Opatówku".
23 Jasełka w Zespole Szkół w Chełmcach.
26 Inscenizacja "Kopciuszka" przygotowana przez nauczycieli i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Opatówku z okazji Dnia Babci i Dziadka.
28-31 Wybory sołtysów w 26 wsiach sołeckich.

Luty 2003 r.


Blokady rolnicze w Marchwaczu.
5 Spotkanie z artystą-grafikiem Władysławem Kościelniakiem pt. Moje podróże z "National Geographic". Biblioteka w Opatówku otrzymała od Władysława Kościelniaka ponad 200 archiwalnych numerów "National Geograpfic".
10 Spotkanie z Wojciechem J. Krenzem zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Dawnej Techniki z okazji 100-lecia filmu w Wielkopolsce. W Muzeum Historii Przemysłu projekcja Kronik Filmowych.
22 W Gminnym Ośrodku Kultury eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież zapobiega pożarom".

Marzec 2003 r.


Blokady rolnicze w Marchwaczu.

Rozpoczęto ustawianie pojemników do segregacji śmieci w różnych punktach Opatówka.
12 Uchwalenie budżetu na rok 2003 na V Sesji Rady Gminy Opatówek.
14 Uroczyste otwarcie Szkolnego Klubu Europejskiego "Opatus" w Gimnazjum w Opatówku.
14 Zebranie sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Opatówka.
18 Walne zebranie członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatówku.
20 Podsumowanie konkursu "Nasze cmentarze mówią o naszej przeszłości" z cyklu "Nasza mała Ojczyzna" zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów i Gimnazjum w Opatówku.
24 "Odcienie kobiecego czaru - kapelusz wczoraj, dziś i jutro" - wystawa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
20 Spotkanie młodzieży z Gimnazjum z artystą-grafikiem Władysławem Kościelniakiem poświęcone ekslibrisom książkowym w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów.

Kwiecień 2003 r.


Na terenie Gminy Opatówek stwierdzono przypadki wścieklizny.
1 W Urzędzie Gminy rozpoczął działalność Punkt Informacji Europejskiej.
4 Wieczór poświęcony pamięci zmarłej 31.12.2002 r. poetki i slawistki Łucji Pinczewskiej-Gliksman w Gimnazjum w Opatówku. Organizatorzy: Gimnazjum w Opatówku i biblioteka w Opatówku. Udział dra Piotra Łuszczykiewicza.
7 Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym w Szkole Podstawowej w Opatówku.
11 Wręczenia aktów przyznania stypendiów najzdolniejszym uczniom i studentom naszej gminy w auli Szkoły Podstawowej w Opatówku. Pokaz tańców europejskich w wykonaniu uczniów Gimnazjum.
16 Wybór sołtysa w Zawadach - nowej wsi sołeckiej w Gminie Opatówek . Gmina liczy 27 wsi sołeckich.
24-25 Rozstrzygnięcie konkursów na dyrektorów szkół i przedszkola. Na kolejne 5 lat powierzono stanowiska dyrektorów: Henryce Woźniak (SP w Opatówku), Janinie Adamczewskiej (SP w Cieni Drugiej), Alinie Łańduch (SP w Sierzchowie), Mirosławie Gałach (Przedszkole w Opatówku), Annie Mokrzyckiej (Zespół Szkół w Chełmcach), Teresie Kobierskiej (Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej), Jackowi Wegnerowi (Zespół Szkół w Rajsku).
26-27 VI Międzynarodowe Targi Ogrodniczo-Rolnicze i Działkowe 2003 "Pamiętajcie o ogrodach" na terenie Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Urząd Gminy w Opatówku i Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.

Maj 2003 r.

5-9 Dzień Strażaka i Tydzień Ochrony Przeciwpożarowej. Spotkania strażaków z młodzieżą, podsumowanie Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
14 Otwarcie wystawy "Wielkopolska w rysunku i grafice Władysława Kościelniaka" w nowo wyremontowanym korytarzu Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatówku.
14 Warsztaty plastyczne dla uczniów klas III z ze szkół podstawowych Gminy Opatówek w Szkole Podstawowej w Sierzchowie.
16 Quiz Europejski dla młodzieży z Gminy Opatówek zorganizowany przez Punkt Informacji Europejskiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku.
19 "Ornat Jego Świątobliwości Jana Pawła II na tle paramentów XVII-XXI wieku w 25-cio lecie pontyfikatu" - wystawa w Muzeum Historii przemysłu w Opatówku. Projekcja filmów Barbary Lorynowicz "Świat Matki Teresy" i "Rok Papieża".
28 "Józef Zajączek jako namiestnik Królestwa Polskiego" - spotkanie z prof. dr. hab. Arturem Kijasem w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
30 Akcja oczyszczania terenów w Sierzchowie i w Borowie, na których w czasie wojny znajdowały się niemieckie magazyny broni i amunicji. Przeprowadził ją Minerski Patrol Oczyszczania z Inowrocławia.
30 Festiwal nauki w Gimnazjum w Opatówku w ramach programu "Szkoła z klasą" , którego organizatorem jest "Gazeta Wyborcza" i Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
30 I Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera pod honorowym patronatem Wójta Gminy Opatówek - Jana Wolfa. W konkursie zorganizowanym przez bibliotekę w Opatówku wzięła udział młodzież ze szkół Gminy Opatówek.

Czerwiec 2003 r.


Uczniowie Gimnazjum w Opatówku - członkowie Klubu Europejczyka zajęli I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Interdyscyplinarnym - Liga XXI wieku. Uczniowie przedstawili program pt. "My, Europejczycy z Opatówka".
1 Festyn Rodzinny w Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej.
1 Odsłonięcie pomnika ofiar blokad rolniczych z wiosny 2003 r. przy drodze Marchwacz- Michałów II.
2 Podsumowanie konkursu plastycznego pt. "Mój ekslibris" zorganizowanego przez bibliotekę w Opatówku w Zespole Szkół w Rajsku. Spotkanie młodzieży z Władysławem Kościelniakiem.
3 Turniej świetlic socjoterapeutycznych z Opatówka, Tłokini Wielkiej i Chełmc w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku zorganizowany pod patronatem Fundacji Haliny Sroczyńskiej.
7-8 Referendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Frekwencja w Gminie Opatówek - 55,18 %. TAK - odpowiedziało 51,67 % uczestników referendum.
9 "Przygoda z modą" - prace uczniów szkół odzieżowych- wystawa w Muzeum Historii Przemysłu. Pokaz mody - Technikum Odzieżowe przy ZSGH w Kaliszu i Technikum Odzieżowe przy ZST w Pleszewie.
12 W Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość mianowania na stopień podporucznika 17 członków Koła Związku Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych w Opatówku.
14 II Festyn Rodzinny z Przedszkolem na placu zabaw w Opatówku.
15 VI Festyn Familijny w Szkole Podstawowej w Cieni Drugiej.
18 Uroczystość zakończenia nauki klas III w Gimnazjum w Opatówku.
22 Uroczystość nadani Zespołowi Szkół w Chełmcach imienia Jana Pawła II.
30 Uroczysty wernisaż artysty rzeźbiarza Bogdana Jareckiego z okazji 35-lecia pracy twórczej w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Przed muzeum ustawiono rzeźbę Bogdana Jareckiego.

Sierpień 2003 r.


Powstało Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Opatówek z siedzibą w Cieni I.

Trwał konkurs powiatowy pt. "Wakacje z ekonomią na ty" zorganizowany przez bibliotekę w Opatówku. Na zorganizowanie konkursu Gminna Biblioteka Publiczna w Opatówku, jako jedna z 30 bibliotek powiatowych w Polsce, otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł.
6 Spotkanie dzieci z Koziołkiem Matołkiem, czyli z żywą kozą w bibliotece w Opatówku.
24 Dożynki gminne w Opatówku. IV prezentacje orkiestr dętych z Kalisza i Powiatu Kaliskiego. Przemarsz orkiestr z rynku w Opatówku na boisko Szkoły Podstawowej w Opatówku, gdzie odbył się przegląd. Występy młodzieży z Gimnazjum w Opatówku, ze Szkoły Podstawowej w Opatówku i z Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej. Pokaz kick-boxingu (Jerzy Radomski).
31 Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczysta msza św., przejście pod pomnik.

Wrzesień 2003 r.

1 Gminna inauguracja roku szkolnego 2003/2004 w Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej.
6-7 V Krajowe Dni Ogrodnika w Tłokini Kościelnej. Udział ok. 130 firm, wykłady i konsultacje przeprowadzili naukowcy z Instytutu Warzywnictwa, Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
29 Spotkanie z niewidomą poetką Jolantą Kutyło w Gimnazjum i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatówku.

Październik 2003 r.

11 Koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Muzeum Historii Przemysłu. Wręczenie nagród nauczycielom, stypendiów uczniom i studentom oraz koncert Kalisz Brass Orchestra.
13 Dyrektor Gimnazjum w Opatówku - Elżbieta Rogozińska została uhonorowana nagrodą Kuratora II stopnia przyznawaną przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu najlepszym pracownikom oświaty.
18 Przez Opatówek przemaszerował korowód DZIECI ŚMIECI z Gimnazjum w Opatówku, zwracając uwagę na problem naszych czasów, jakim jest narastająca ilość śmieci i zanieczyszczenie środowiska.
23-24 "Dziedzictwo przemysłowe Kalisza i regionu" - konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i Polski Komitet Ochrony dziedzictwa Przemysłowego TICCIH. Wystąpienia naukowe drugiego dnia w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
25 "Święto pyry opatóweckiej" w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku.
27 Poranek ekologiczny "Nasza Ziemia" w wykonaniu członków Ligi Ochrony przyrody i Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego przy Szkole Podstawowej w Opatówku.
29 Ukazał się pierwszy numer "Informatora" wydawanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Opatówek.

Listopad 2003 r.

11 Obchody Święta Niepodległości. Uroczysta msza św., przejście pod pomnik, koncert gminnej orkiestry dętej w Muzeum Historii Przemysłu.
14 Uczniowski Sejmik Historyczny pt. "Nasza mała Ojczyzna bogata wielkością dokonań swoich synów i córek" w Gimnazjum w Opatówku. Organizatorzy - Koło Historyczne Gimnazjum w Opatówku.
18 Finał konkursu powiatowego "Czy znasz baśnie i legendy kaliskie?" zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów Opatówku w 90 rocznicę urodzin Eligiusza Kor-Walczaka. Finał odbył się w Starostwie Powiatowym. Z uczestnikami spotkał się Starosta Leszek Aleksandrzak. Młodzież zwiedziła wystawę "Cztery wieki drukarstwa kaliskiego, zapoznała się ze spuścizną po Eligiuszu Kor-Walczaku w Książnicy Pedagogicznej i złożyła kwiaty na grobie pisarza.
19 Projekcja dokumentalnego filmu o Łucji Pinczewskiej-Gliksman pt. "Emigrantka" w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
20 Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego ph. "Moja gmina - moje miasto - historia i tradycje" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku z udziałem Starosty Kaliskiego Leszka Aleksandrzaka.
21 Promocja tomiku wierszy Magdaleny Krytkowskiej "Między światłem a cieniem" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatówku.
22 Uroczyste zakończenie Rundy Jesiennej LKS "Sparta" Opatówek.

Grudzień 2003 r.

5 Inscenizacja dramatu Adama Mickiewicza "Dziady cz. II" w wykonaniu członków Koła Teatralnego Gimnazjum w Opatówku. Wystawa stroików i kart świątecznych.
11 Spotkanie z Marianną Kocembową- autorką opowiadań, baśni, legend i wierszy oraz działaczką społeczną w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
12 Otwarcie wystawy prac twórców ludowych Wielkopolski Południowej w Muzeum Historii Przemysłu.
19 Kolacja wigilijna w auli Szkoły Podstawowej w Opatówku. "Jasełka" w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Opatówku.
29 Podpisanie umowy grantowej przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku z Programem Małych Grantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie na realizację projektu biblioteki "Biblioteka jako okno na Europę". Wartość projektu 9775 EUR.
30 Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej uruchomił bankomat w Opatówku - jest to pierwszy bankomat w Gminie Opatówek.


Data utworzenia: 2010-11-24
Data aktualizacji: 2010-11-24

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony