Kroniki XX i XXI wieku


Kronika Gminy Opatówek 2002


Styczeń 2002 r.

13 Zebranie sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Opatówka w sali konferencyjnej Muzeum Historii Przemysłu. TPO przekazało 500 zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
13 Koncert kolęd w wykonaniu zespołu młodzieżowego z GOK w Szczytnikach i Gimnazjum w Opatówku. Dzieci przygotowane przez Annę Kowalkiewicz-Oligny. Wiersze ks. Twardowskiego czytał aktor kaliskiego teatru. W czasie koncertu prowadzono zbiórkę pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
17 Jasełka w Zespole Szkół w Chełmcach.
20 Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Opatówku. Dzieci wystawiły pełną humoru sztukę "Czerwony kapturek". Wspaniała gra, śpiew i stroje.
22 Rocznica wyzwolenia Opatówka spod okupacji hitlerowskiej. Pochód spod Urzędu Gminy pod pomnik ofiar II wojny światowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz gminnych, kościoła, organizacji społecznych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Opatówka. Przy dźwiękach werbli złożono wieńce. Orkiestra strażacka grała utwory patriotyczne.
29 Występy zespołów z festiwalu "Schola Cantorum" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Uczestniczyli: zespół "Szczygiełki" z Poniatowej, kwartet "Viola da Gamba" z Poniatowej i zespół z Białegostoku - śpiew, muzyka na instrumentach renesansowych, piękne renesansowe stroje.

Luty 2002 r.

3 Walne zebranie członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatówku.
4 Wystawa w Muzeum Historii Przemysłu pt. "Niezwykła ordynacja XXI wieku w stulecie rezydencji Zamoyskich - zbiory pałacowe w stylu II Cesarstwa". Wystawa została zorganizowana we współpracy z dyrektorem Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - Krzysztofem Kornackim, pochodzącym w Tłokini Kościelnej.
6 Odpust św. Doroty w kościele parafialnym w Opatówku. Mszę odprawił ks. Jan Dwojacki - proboszcz parafii Piątek Wielki, w latach 1961-67 prefekt w Opatówku.
14 W Muzeum Historii Przemysłu odbył się jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego Janiny i Czesława Frankowskich, Jadwigi i Jana Galewiczów, Marianny i Józefa Grzegorków, Sabiny i Józefa Maślaków, Marianny i Zenona Niewiesiów oraz Jadwigi i Franciszka Wolfów. Pary otrzymały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.
14 Uczniowie Gimnazjum w Opatówku zorganizowali walentynkowy wieczorek poetycki. Aula szkolna zamieniła się w kawiarenkę ze stolikami, na których stały świeczniki. Były ciastka, kawa, herbata i uczestnicy w miłej i nastrojowej atmosferze wysłuchali wierszy lirycznych w wykonaniu uczniów Gimnazjum. Imprezę przygotowały: Izabella Bugajna - przygotowanie literackie, Anna Kowalkiewicz Oligny - chór, Joanna Stach - scenografia.
19 Podsumowanie konkursu "Moja ulica, moja wieś" w Gimnazjum w Opatówku. Na konkurs wpłynęło 20 prac. W kategorii uczniów szkół podstawowych I miejsce zajęły: Agnieszka Szlenkier i Monika Pietrzak, II - Kajetan Czechowski i Jonasz Nawrocki, III miejsce - Rafał Olejnik - wszyscy z Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej. W kategorii uczniów gimnazjów: I miejsce - Anna i Artur Banasiakowie i Małgorzata i Marcin Sulwińscy, II miejsce Marta Kliber i Agnieszka Miluśka.
25 W Muzeum Historii Przemysłu odbyło się otwarcie wystawy rysunku, malarstwa i rzeźby Katarzyny Ziajka - opatowianki, studentki II roku ASP w Łodzi. Wystawa bardzo ciekawa, świadcząca o talencie artystycznym Kasi.

 

Marzec 2002 r.

7 Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku przystąpiła do realizacji programu "Cała Polska czyta dzieciom". Jako pierwsza czytała dzieciom Halina Sroczyńska w Szkole Podstawowej w Sierzchowie i w Przedszkolu w Opatówku.
8 W plebiscycie "Gazety Poznańskiej" pt. "Portret kobiety prawdziwej" zwyciężyła Halina Sroczyńska.
10-13 Rekolekcje wielkopostne w kościele parafialnym w Opatówku prowadzone przez ks. Krystiana Szenowskiego redaktora naczelnego dwutygodnika Diecezji Kaliskiej "Opiekun".
12 Zebranie sprawozdawcze członków Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Opatówku. Sprawozdanie Zarządu i Rady Nadzorczej za 2001 r.
15 Halina Sroczyńska czytała dzieciom ze świetlicy socjoterapeutycznej w Opatówku w ramach programu "Cała Polska czyta dzieciom".
19 Msza św. na cmentarzu parafialnym w Opatówku.
21 "Wiosna w poezji i piosence" - impreza literacko-muzyczna przygotowana przez nauczycieli i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sierzchowie.
27 Śniadanie wielkanocne dzieci ze świetlicy "Słoneczko" w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku.

Kwiecień 2002 r.

5 Podsumowanie konkursu fotograficznego "Zabytki powiatu kaliskiego zimą" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. W konkursie wzięło udział 28 uczestników, którzy wykonali 79 fotografii. W kategorii szkół podstawowych - wyróżnienia - Sara Żywiołowska i Justyna Albrecht ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, w kategorii gimnazjum I nagroda - Michał Szlenkier z Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej, II miejsce - Joanna Jamroziak z Gimnazjum nr 2 w Kaliszu, III miejsce - Monika Górczyńska z Tłokini Wielkiej. Obecny starosta powiatu kaliskiego Leszek Aleksandrzak.
8 Wystawa indonezyjska w Muzeum Historii Przemysłu pt. "Czar indonezyjskiego batiku i kultury" z kolekcji Rudolfa G. Smenda z Kolonii, Joachima Blanka z Berlina i Ambasady Indonezji w Warszawie. Wizyta ambasadora Indonezji w Polsce - Koko Wijanarko. Utwory Mozarta i Brahmsa grał kaliski kwartet i trio.
12 W Muzeum Historii Przemysłu uroczyste rozdanie stypendiów ufundowanych przez Radę Gminy i Fundację Haliny Sroczyńskiej dla najlepszych uczniów i studentów z Gminy Opatówek. Śpiewała Justyna Szafran.
13-14 V Jubileuszowe Wiosenne Targi Ogrodniczo-Rolnicze i Działkowe "Pamiętajcie o ogrodach...2002" na terenie Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Delegacje z Holandii i z Ukrainy.
W sali gimnastycznej wystawa maszyn, urządzeń, sprzętów z dawnych gospodarstw. Organizator wystawy inż. Karol Matczak z Koźlątkowa.
22 W Muzeum Historii Przemysłu wystawa ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kaliszu pt. "Skarby z żelaznych regałów".
30 Uroczysty poranek z okazji Święta Konstytucji Majowej w kościele parafialnym w Opatówku zorganizowany przez uczniów Gimnazjum w Opatówku. Przygotowanie uczniów - Bożena Banasiak - nauczycielka historii.

Maj 2002 r.

3 Uroczysty poranek z okazji Święta Konstytucji majowej w Gimnazjum w Opatówku.
3-4 90 lecie OSP Chełmce i 80-lecie orkiestry dętej. Uroczystości w kościele, odznaczenia zasłużonych strażaków, występy orkiestry dętej i młodzieży z Zespołu Szkół w Chełmcach.
8 Dyrektorka Gminnej Biblioteki publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku Jadwiga Miluśka został wyróżniona honorową odznaką "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego" przyznawaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uroczystość odbyła się w Poznaniu.
16 Oczyszczanie terenów dawnych magazynów broni w Borowie i Sierzchowie z niewybuchów i niewypałów przez saperów z Ostrowa Wielkopolskiego.
23 Halina Sroczyńska czytała dzieciom w świetlicy socjoterapeutycznej w Tokini Wielkiej w ramach programu "Cała Polska czyta dzieciom".
25 XIII Salon Opatówecki. Koncert "Naszym Mamom". Utwory Jana. Sebastiana Bacha, Frederika Kuhlau, Glenna Millera i in. Grał zespół Trio Cantabile ( 2 flety i fortepian). Prowadzenie i recytacja - Maciej Grzybowski.
27 "Wrocławski Ogród Ceramiki" - wystawa ASP we Wrocławiu w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Koncert Anny Jeremus -sopran i Danuty Antoszewskiej - fortepian.

Czerwiec 2002 r.

7 Spotkanie z poznańską poetką Anną Zabacką w bibliotece w Opatówku. Pierwsza impreza biblioteczna w nowej czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
7 W muzeum wystawa pokonkursowa prac plastycznych dzieci i młodzieży pt. "Moja przygoda w muzeum". Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu.
8 Festyn w ramach konkursu "Wielkopolski wójt/burmistrz roku 2002 r. nad zalewem w miejscowości Szałe. Pomimo brzydkiej pogody - od rana padał deszcz, impreza bardzo udana. Z tej okazji wydano kolorowy folder gminny. Występ Jerzego Kryszaka.
12 Dzień Matki w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku Występowały dzieci ze świetlicy "Słoneczko" i uczestnicy zajęć rytmicznych. Obecna - Halina Sroczyńska.
13 Spotkanie Towarzystwa Miłośników Starej Techniki w muzeum. Prelekcja inż. Jerzego Cichockiego pt. "Moje pasje nie tylko modelarskie" - wystawa modeli samolotów ze zbiorów Jerzego Cichockiego.
15 I Przedszkolny Festyn Rodzinny na terenie gminnego placu zabaw.
16 V Festyn Familijny zorganizowany przez Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i Radę Rodziców w Szkole Podstawowej w Cieni II. W programie: konkursy rodzinne, loteria fantowa, mecz piłki nożnej, pokaz walk wschodu, ściana wspinaczkowa i zabawa taneczna.
17 W muzeum wystawa Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kaliszu i Zespołu Szkół Zawodowch nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim pt. "Moda XXI wieku" - projekty i prace dyplomowe uczniów szkół odzieżowych.
20 Po konserwacji przeprowadzonej w Poznaniu wróciły do Opatówka 2 figury św. Jana: oryginał i kopia. Oryginał został umieszczony w kościele na filarze w nawie głównej naprzeciw ambony. Kopia na kolumnie na ul. Św. Jana.
20 Spotkanie w bibliotece z dr. Jerzym Fiećko z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - autorem książki o syberyjskiej twórczości Agatona Gillera.
23 Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze zorganizowane przez Zarząd Gminny OSP RP w Opatówku na boisku sportowym w Opatówku przy ul. Ogrodowej.
25 Rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Gimnazjum w Opatówku. Została nim na następne 5 lat dotychczasowa dyrektorka Gimnazjum - Elżbieta Rogozińska.

Lipiec 2002 r.

6 Finał konkursu Wielkopolski burmistrz/wójt 2002 roku w Sielinku k/ Opalenicy. Remis Opatówka i Rydzyny. Pierwsze miejsce przyznano wójtowi Rydzyny. Przez cały czas plebiscytu prowadził Opatówek, który otrzymał także największą ilość punktów za organizację festynu w Szałem. Drużyna gminy Opatówek z wójtem Janem Wolfem prowadziła także w konkurencjach merytorycznych.
8 Wystawa w Muzeum Historii Przemysłu pt. "Bez tytułu". Prace studentów pracowni malarstwa UAM w Poznaniu, Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu i Zakładu Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych wystawione w pomieszczeniach dawnych warsztatów stolarskich przy muzeum.
24 W bibliotece dzieci spotkały się z Michałem Stasiakiem - uczestnikiem programu telewizyjnego dla dzieci i młodzieży "5-10-15".

Sierpień 2002 r.

14 Poświęcenie kopii figury św. Jana przy ulicy św. Jana w Opatówku. Uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Opatówku.
20-23 Bezpłatne badanie słuchu w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku. Skorzystało z niego 220 osób, które miały także możliwość zakupu aparatu słuchowego.

Wrzesień 2002 r.

1 Konwój "Radia Centrum" na boisku Zespołu Szkół Rolniczych w Opatówku. Fundacja Haliny Sroczyńskiej przekazała książki Stefana Gillera "Dwie chwile" bibliotekom publicznym i szkolnym Gminy Opatówek.
1 W 63 rocznicę wybuchu II wojny św. uroczysta msza św. z udziałem orkiestry dętej w kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku. Po mszy św. przemarsz przy dźwiękach orkiestry pod pomnik i złożenie kwiatów przy pomniku przy dźwiękach werbli.
15 Dożynki gminne w Opatówku na boisku Szkoły Podstawowej w Opatówku. Starościna - Urszula Rychter z Tłokini Kościelnej, starosta - Paweł Bęcki z Cieni III. Obrzęd pieczenia chleba, prezentacja wypieków piekarń z Opatówka i z Kalisza. Loteria fantowa. Występy orkiestr z Gminy Opatówek, dzieci i Haliny Frąckowiak. Prowadzenie - Piotr Łuszczykiewicz.
16 Promocja XXVII tomu "Rocznika Kaliskiego" w Muzeum Historii Przemysłu. W roczniku artykuły o Opatówku.
21-22 Obchody jubileuszu 120-lecia OSP w Opatówku. Ufundowanie sztandaru, tablicy pamiątkowej na nowej elewacji budynku OSP w Opatówku, odznaczenia zasłużonych strażaków, wydawnictwo pt. Zarys dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatówku 1882-2002 - oprac. Jadwiga Miluśka.
23 Order Uśmiechu dla p. Doroty Ścigajłło. Uroczystość w Zespole Szkół Rolniczych im. Stanisława Mikołajczyka. Obecni członkowie Kapituły Orderu Uśmiechu: Halina Sroczyńska, Danuta Rosner, Grzegorz Chwiałkowski, Anna Preś i Jacek Ludwiczak.
24 Starosta Powiatu Kaliskiego Leszek Aleksandrzak czytał dzieciom w Cieni II w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Dzieci otrzymały od starosty książki z polskimi bajkami.

Październik 2002 r.


Młodzież z Gimnazjum w Opatówku uczestniczyła w akcji ratowania kasztanowców zaatakowanych przez szrotówkę kasztanowiaczkę. Młodzież grabiła i niszczyła liście kasztanowców, w których ukrywają się larwy szrotówki.
4 Rajd "Barwy jesieni", w którym uczestniczyło 21 drużyn z powiatu kaliskiego. Punkt docelowy - Słoneczna. W konkursie kończącym rajd I miejsce zajęła drużyna "Ekolaki" z Zespołu Szkół w Rajsku.
9 XLIX Sesja Rady Gminy kończąca kadencję 1998-2002 w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku. Sprawozdanie z kadencji przestawił wójt Gminy Opatówek - Jan Wolf.
12 3 Zjazd Absolwentów oraz 30-Lecie Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.
15 Ślubowanie opatóweckich gimnazjalistów. W poczet uczniów Gimnazjum przyjęto 97 pierwszaków. Program artystyczny przedstawiony przez uczniów klas II i III Gimnazjum. Obecni przedstawiciele władz: starosta Powiatu Kaliskiego - Leszek Aleksandrzak, wójt Gminy Opatówek Jan Wolf, przewodniczący Komisji Oświaty - Andrzej Pływaczyk, wizytator Kuratorium Oświaty - Urszula Góral, sekretarz Gminy - Tomasz Rogoziński.
18 Promocja książki Dwie chwile Stefana Gillera w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Sponsorzy wydania książki - Halina i Zenon Sroczyńscy, wydawca i autor projektu graficznego - Krzysztof Oleksiak, wybór, opracowanie, układ i wstęp - Piotr Łuszczykiewicz, przypisy i nota biograficzna - Jadwiga Miluśka, ilustracje - Władysław Kościelniak.
19 Wręczenie stypendiów najzdolniejszym uczniom i studentom z naszej gminy w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Stypendia wręczał wójt Gminy Opatówek - Jan Wolf. Występ Kwintetu Instrumentów Dętych Filharmonii Kaliskiej.
19 "Święto Ziemniaka" w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku. W programie degustacja potraw z ziemniaka, konkursy i wspólna zabawa.
22 Wystawa w Muzeum Historii Przemysłu pod patronatem Starosty Kaliskiego Leszka Aleksandrzaka pt. "Pasje Karola Matczaka kolekcjonera z Koźlątkowa". Wystawa sprzętów użytecznych i ozdobnych używanych dawniej w wioskach i małych miasteczkach. Grała kapela z Brzezin i kapela z Liskowa. Poczęstunek kuchni staropolskiej.
23 Święto Owoców i Warzyw zorganizowane przez Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Sierzchowie.
25 Zakończenie konkursu "Z ekonomią na ty". Odwiedziny uczestników w Kredyt Banku S.A. Oddział Kalisz, Oddziale Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej w Opatówku i w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. I miejsce - Iwona Jankowska z Liceum Ekonomicznego w Liskowie, II miejsce Zuzanna Kiermasz z Gimnazjum w Opatówku, III miejsce - Zuzanna Wójcik z III LO w Kaliszu.
25 Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża. Młodzież z Zespołu Szkół w Chełmcach uczestniczyła w próbie bicia rekordu Guinessa polegającego na zebraniu jak największej liczby osób uśmiechających się w tym samym czasie w różnych miejscowościach w całym kraju.
27 Wybory samorządowe. Radnymi nowej kadencji zostali: Józef Bach, Jarosław Budka, Andrzej Bugajny, Danuta Filipowicz, Seweryn Gałka, Mieczysław Krzywda, Stanisław Kuś, Grzegorz Mańka, Jerzy Marciniak, Wojciech Pokojowy, Marek Sieradzki, Marek Szlenkier, Artur Szymczak, Sebastian Wardęcki i Andrzej Wolf.
O stanowisko wójta Gminy Opatówek ubiegali się: Andrzej Michalski, Marek Suchorski, Artur Szmczak i Jan Wolf. Najwięcej głosów otrzymali: Jan Wolf i Andrzej Michalski.
Radnymi Powiatu Kaliskiego z naszej gminy zostali: Leszek Aleksandrzak, Mieczysław Łuczak i Stefania Wiewiórkowska.

Listopad 2002 r.

7 W Gimnazjum w Opatówku oddano do użytku nową pracownię komputerową. Sprzęt uzyskany z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach akcji "Internet w każdej szkole". Urządzenie pracowni sponsorował samorząd gminny.
8 Akademia ph. "Wolność ofiarą się mierzy" z okazji Święta Odzyskania Niepodległości zorganizowana w Gimnazjum w Opatówku. Przygotowanie młodzieży - Bożena Banasiak - nauczycielka historii i Przemysław Burek - nauczyciel muzyki. W scenariusz imprezy wplecione wątki opatóweckie - nawiązanie do rodziny Gillerów i wydarzeń na ulicach Opatówka w 1914 i 1918 r.
10 Wybory wójta Gminy Opatówek. Zwyciężył Jan Wolf.
11 Uroczyste obchody Święta Niepodległości. Program artystyczny w kościele parafialnym przygotowany przez młodzież z Gimnazjum w Opatówku, przemarsz przedstawicieli władz, organizacji społecznych i młodzieży przy dźwiękach orkiestry gminnej z kościoła pod pomnik, składanie kwiatów.
18 Wystawa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku pt. "Zauroczenie - czasoprzestrzenne pasaże Joanny Dudek". W programie ilustracja muzyczna w wykonaniu Piotra Grzelaka.
19 Inauguracyjna Sesja Rady Gminy. Wybór przewodniczącego Rady Gminy. Został nim Artur Szymczak. Wiceprzewodniczący: Andrzej Bugajny i Jarosław Budka.
27 Wykład Idy Musiałkowskiej z Katedry Europeistyki Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na temat "Unia - Polska" w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. Uczestniczył wójt gminy Opatówek - Jan Wolf, sekretarz gminy - Tomasz Rogoziński, bibliotekarze z powiatu kaliskiego, młodzież z Gimnazjum w Opatówku i mieszkańcy gminy Opatówek.

Grudzień 2002 r.

14 Wieczór wigilijny w gminnym ośrodku kultury w Opatówku. Jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Cieni II.


Data utworzenia: 2010-11-24
Data aktualizacji: 2010-11-24

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony