Kroniki XX i XXI wieku


Kronika 2001

 

 
18

Marzec 2001 r.

W ramach VIII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych "Caemen Sacram" wystąpił w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Chór Parafialny z kościoła św. Stanisława z Mohylewa na Białorusi. Chórem dyrygowała Gemma Dawidowa. Wystąpił także Chór Chłopięco-Męski bazyliki kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego. Po oficjalnych występach odbyło się wspólne śpiewanie gości z Ukrainy i gospodarzy. Takie imprezy ułatwiają budowanie przyjaźni i zbliżają narody.
Koncert odbył się pod patronatem Wójta Gminy Opatówek.

Kwiecień 2001 r.

6 Z okazji Światowego Dnia Ziemi nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Sierzchowie przygotowali program artystyczny.
10 W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na najlepszą bibliotekę gminną w województwie wielkopolskim. Najlepszą biblioteką gminną okazała się biblioteka w Nowym Mieście, a wśród pięciu wyróżnionych bibliotek znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku. Konkurs odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Stefana Mikołajczaka.
10 W zespole Szkół Rolniczych im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku odbyło się spotkanie poświęcone tzw. "kwestii kobiecej". Młodzież ZSR i LO przedstawiła montaż słowno-muzyczny poświęcony Marii Konopnickiej. Maria Jankowska z Towarzystwa im Marii Konopnickiej w Kaliszu przypomniała postacie Marii Konopnickiej i Elizy Orzeszkowej. Przeprowadzono wywiad z kobietami współczesnymi: aktorką Agnieszką Dzięcielską i prezeską FPC "Kaliszanka" Kazimierą Sarną. Na zakończenie wystąpiła aktorka teatru kaliskiego - Agnieszka Dzięcielska. Uroczystość przygotowała z młodzieżą Małgorzata Rudowicz.
12 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku zorganizował w Szkole Podstawowej w Opatówku śniadanie wielkanocne dla swoich podopiecznych.
19 Odbyła się promocja książki "Nieznana korespondencja rodziny Gillerów" zawierającej listy znalezione w domu Gillerów w listopadzie 2001 r. Listy opracowała Jadwiga Miluśka.
20 W Gminnym Ośrodku Kultury odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej.
21 Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej zorganizował III Rajd Wiosenny, w którym uczestniczyła młodzież ze szkół z gminy Opatówek, Żelasków, Mycielin, Brzeziny, Godziesze, Lisków i Kominek.
21-22 Przez teren naszej gminy prowadziła trasa XVI Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Kalisz-Konin.
24 Na zaproszenie biblioteki w Opatówku przyjechał z Poznania dr Marek Rezler - historyk z Poznania, autor licznych prac na temat historii Wielkopolski i Wielkopolan. W gimnazjum w Opatówku wygłosił prelekcję na temat dzieci wrzesińskich i walki z germanizacją w zaborze pruskim. Podobną tematykę przedstawił na spotkaniu z młodzieżą z Zespołu Szkół Rolniczych, które odbyło się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
26-30 W gminie Opatówek przebywała delegacja włoskiej gminy Peccioli.
27 Wójtowie Gminy Opatówek - Jan Wolf i Gminy Peccioli - Renzo Macelloni podpisali umowę o partnerstwie i współpracy obu gmin.
28-29 Pod patronatem Starosty Powiatu Kaliskiego - Leszka Aleksandrzaka odbyły się IV Targi Ogrodniczo-Rolnicze i Działkowe pod hasłem "Pamiętajcie o ogrodach". Tradycyjnie targi odbyły się przy Zespole Szkół Rolniczych w Opatówku.
29 W 70 rocznicę śmierci ks. Prałata dr Adama Marczewskiego została odprawiona w kościele parafialnym w Opatówku msza św., po której odbył się program literacko-muzyczny poświęcony postaci ks. Marczewskiego.
30 O godz. 10:30 włączono sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Pl. Wolności - ul. Poniatowskiego. Nareszcie mieszkańcy Opatówka mogą przejść bezpiecznie przez jezdnię w centrum miasteczka.

Maj 2001 r.

8 W muzeum Historii Przemysłu w Opatówku została otwarta wystawa "Jak szkło kruche". Na wystawie eksponowane jest szkło artystyczne projektowane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu od 1945 r. po dzień dzisiejszy.
12 Odbyło się uroczyste otwarcie apteki "Eskulap". Apteka mieści się przy ul. Kościelnej, a jej właścicielką jest mgr farmacji p. Stanisława Bach-Romańczyk. Jest to trzecia apteka w naszej miejscowości i gminie.
21 Odbyło się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarcie wystawy "Prezentacje 2001" przedstawiające prace uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kaliszu, Zespołu Szkół Włókienniczych w Kaliszu i ZSZ nr 1 w Pleszewie. Uroczystość otwarcia wystawy uświetnił występ chóru III Liceum Ogólnokształcącego im. M Kopernika w Kaliszu pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek.
25 W ramach XI Opatóweckiego Salonu Muzycznego organizowanego pod patronatem Wójta Gminy Opatówek odbył się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku koncert chóru Kantorei der Lindenkirche pod dyrekcją Gerarda Oppelta z Berlina oraz Chóru Chłopięco Męskiego Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego. Była to kolejna impreza świadcząca o tym, że muzyka zbliżą ludzi.
26 W Chełmcach odbył się VIII Zjazd Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Coraz więcej chodników ulicznych w Opatówku pokrywane jest estetyczną i trwałą kostką brukową. Poszerzana jest ulica Poniatowskiego, ułożono już nowy chodnik. Trwa układanie kostki na ul. Kaliskiej aż do szkoły podstawowej.

Czerwiec 2001 r.


Na wzgórzu zamkowym w Opatówku urządzono plac zabaw dla dzieci. To bardzo potrzebne miejsce zabaw dla najmłodszych sfinansował Urząd Gminy w Opatówku i Fundacja Haliny Sroczyńskiej.
6 Decyzją Zarządu Gminy Opatówek zdjęto z cokołu zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Figura, która od ok. 200 lat stała "pod gołym niebem", wymaga profesjonalnej konserwacji.
10 Odbył się IV Festyn Familijny w Cieni II zorganizowany przez szkołę podstawową.
10-16 W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku odbyły się misje parafialne. Prowadzili je ojcowie jezuici: Zdzisław Pałubicki i Janusz Dereszczuk. Poprzednie misje parafialne zostały przeprowadzone w Opatówku 15 lat temu przez ojców pasjonistów.
15 Ustawiono płytę granitową na grobie Piotra Szadkowskiego. W ubiegłym toru TPO zwróciło się do Urzędu Gminy z prośbą o sfinansowanie nagrobka dla uczestnika wojny polsko-radzieckiej 1919-1920, kawalera orderu Virtuti Militari. Urząd Gminy wystarał się o potrzebne środki w Komitecie Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.
16 Na boisku ZSR w Opatówku odbył się II festyn Rodzinny zorganizowany przez Gimnazjum w Opatówku.
18 W muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarto wystawę twórczości Jana Krzysztofa Hrycka w 50-cio lecie jego działalności twórczej.
19-20 W gminie Opatówek przebywała delegacja ekspertów ochrony środowiska z włoskiej prowincji Piza.
20 W Muzeum Historii Przemysłu odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego pt. "Zabytki Powiatu Kaliskiego w wiosennym słońcu" zorganizowanego przez Wydział Promocji i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Kaliszu i Gminną Bibliotekę Publiczną w Opatówku.
21 W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyła się wspólna sesja Rady Powiatu Kaliskiego Ziemskiego i Rady Gminy Opatówek.
25 Na zalewie w Szałem zwodowano jedyną w Polsce, a może i na świecie pływającą wieżę sędziowską. Wieże zwodowano w ramach przygotowań do VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich Wielkopolska 2001, która odbędzie się w lipcu.
29 W czasie XXXIX Seji Rady Gminy wręczono akty nominacyjne nauczycielkom, które uzyskały stopień nauczyciela mianowanego. Akty nominacyjne otrzymały: Teresa Drytkiewicz z Zespołu Szkół w Chełmcach, Katarzyna Wojtaszek ze Szkoły Podstawowej w Cieni II, Urszula Borowik i Jolanta Tomasiuk z Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej.

Lipiec 2001 r.

11 O godz. 22.30 włączono reflektory podświetlające kościół w Opatówku.
15 Złożenie kwiatów na grobie Piotra Szadkowskiego w związku z ufundowaniem nowego nagrobka przez Komitet Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa za pośrednictwem Urzędu Gminy w Opatówku. Nagrobek ufundowano na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Opatówka. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Przewodniczącym Rady Gminy - Stefanem Kobierskim, ks. proboszcz Władysław Czamara, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Opatówka z prezesem - Janem Kowalkiewiczem oraz przedstawiciel Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych p. Łakomiak.
11-22 Trwał plener malarski w gminie Opatówek, w którym wzięli udział artyści z Polski i Niemiec.

Powodzie w Polsce - zalane łąki i pola w gminie Opatówek.
26 Szef Samoobrony - Andrzej Lepper w Opatówku. Był w kościele, na rynku i na otwarciu Olimpiady w Szałem.
26 Koncertem zespołu "Ich Troje" nad zalewem Szałe zainaugurowano VII Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Letnich "Wielkopolska 2001 r".
26-29 Na zbiorniku Szałe odbyły się zawody wioślarskie rozgrwane w ramach VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich "Wielkopolska 2001".

Sierpień 2001 r.

4 I Rowerowy Rajd Integracyjny zorganizowany przez Klub Abstynenta, Fundację Haliny Sroczyńskiej i Gminny Ośrodek Kultury - Opatówek, Michałów II, Michałów III, Cienia II, Cienia III, Opatówek.

Trwały prace modernizacyjne chodników w Opatówku po obu stronach ulicy Kaliskiej od Pl. Wolności do Szkoły Podstawowej - położenie kostki brukowej, barierek przy przejściach ulicznych oraz zatoki dla autobusów PKS naprzeciw Domu Handlowego Gminnej Spółdzielni. Kostkę brukową położono także przy Pl. Wolności przed biblioteką. 7 sierpnia wykonano nowe przejście naprzeciw biblioteki. Poprawiono także nawierzchnię jezdni ul. Poniatowskiego od ul. Ogrodowej do rynku.
10-25 Przebywały w Opatówku na koloniach dzieci z Piątkowej k/ Nowego Sącza - miejscowości całkowicie zniszczonej przez powódź. Pobyt dzieci w internacie ZSO w Opatówku zorganizowała i sfinansowała Fundacja Haliny Sroczyńskiej. Do opieki nad dziećmi zgłosili się nauczyciele Gimnazjum w Opatówku:: Anna Kobierska, Janina Tomaszewska, Elżbieta Wojciechowska i Bogdan Warszewski.
Pomoc i serce okazały także firmy i instytucje Opatówka i Kalisza oraz osoby prywatne. Po powrocie dzieci do Piątkowej w miejscowej prasie ukazał się artykuł pt. "Dwa tygodnie w raju", w którym dzieci i rodzice wyrazili swoją wdzięczność organizatorom kolonii i ofiarodawcom.
14 Dary dla powodzian zebrane przez parafian z Opatówka zostały odwiezione do miejscowości Sulisławice w okolicy Sandomierza.
24 Spotkanie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Opatówka i redakcji "Opatowianina" z ks. dr. Władysławem Czamarą i mieszkańcami ulicy św. Jana poświęcone figurze św. Jana Nepomucena znajdującej się obecnie w konserwacji.
25 Konwój 2001 Radia "Centrum" i Fundacji Haliny Sroczyńskiej zorganizowany przy współpracy Starostwa Powiatowego w Kaliszu i Urzędu Gminy w Opatówku. W programie pokazy magika, konkursy, turniej sportowy Władze-Media, występ kabaretu Masztalscy, koncert zespołu "Czerwone Gitary", a na zakończenie dyskoteka z Radiem "Centrum".
26 Dożynki powiatowe w Żelazkowie. Okazały, ciekawy wieniec dożynkowy z gminy Opatówek wykonały w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku panie: Mieczysława Jaskuła, Zofia Antoniak, Renata Dogielska, Anna Dulas, Zofia Gąsiorowska, Bożena Kwiecińska, Danuta Wojcieszak, Lucyna Wojtaszek i Joanna Wojtczak.

Wrzesień 2001 r.

6 Dary dla powodzian zebrane przez strażaków odwieziono do gminy Zalesie Gorzyckie w powiecie sandomierskim.
15 Rodzinny Rajd Rowerowy Fundacji "Dar Zdrowia". Organizatorzy - Urząd Gminy w Opatówku, Urząd Miasta w Kaliszu, Fundacja Haliny Sroczyńskiej i RFSN-T NOT w Kaliszu. Rajd odbył się pod patronatem prasowym redakcji "Ziemi Kaliskiej" i patronatem sportowym i serwisowym firmy "Complex-Rower" z Kalisza. Trasa rajdu prowadziła od kaliskiego ratusza do pałacu w Tłokini Kościelnej.
16 Inauguracja roku kulturalnego powiatu kaliskiego ziemskiego w Zbiersku. Wśród wyróżnionych za działalność na rzecz kultury przez starostę powiatu kaliskiego - Leszka Aleksandrzaka znalazły się opatowianki: Mieczysława Jaskuła - dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku i Jadwiga Miluśka - dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
21-22 Festyn "Pożegnanie lata na zalewie w Szałem " zorganizowany przez Gminę Opatówek, Radio "Centrum" i Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie.
23 Wybory do Sejmu i Senatu.
25 Odbyło się walne zebranie Towarzystwa Przyjaciół Opatówka związane z koniecznością dopełnienia wymogów nowej rejestracji stowarzyszenia. Do zarządu dokooptowano 4 członków. Są nimi: Elżbieta Rogozińska, Bożena Banasiakowa, Agnieszka Korzeniewska i Dariusz Okoński.

Październik 2001 r.


Rozpoczęcie prac nad ociepleniem i nową elewacją Urzędu Gminy w Opatówku.
5 Spotkanie z pisarzem dla młodzieży Krzysztofem Petkiem w Gimnazjum w Opatówku.
14 Uroczystość wręczenia stypendiów dla najzdolniejszych uczniów i studentów naszej gminy ufundowanych przez Radę Gminy Opatówek. Koncert.
15 Założenie wyremontowanych drzwi od strony ulicy w kościele parafialnym w Opatówku ( granatowe tło, złote guzy).
19 Promocja tomiku wierszy Magdaleny Krytkowskiej pt. "Poeta i zwyczajny człowiek".
22 Otwarcie wystawy "Plastyczność metali w formach artystycznych i użytkowych" w Muzeum Historii przemysłu w Opatówku. Śpiewała Justyna Szafran.
26 Uroczysta prezentacja i wręczenie przez fundatorów Księgi Dziesięciolecia Polski Niepodległej w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza. To monumentalne dzieło otrzymała także Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku.
26 Odbyło się walne zebranie Towarzystwa Przyjaciół Opatówka związane z koniecznością dopełnienia wymogów nowej rejestracji stowarzyszenia. Do zarządu dokooptowano 4 członków. Są nimi: Elżbieta Rogozińska, Bożena Banasiakowa, Agnieszka Korzeniewska i Dariusz Okoński.

Listopad 2001 r.

4 "Święto Ziemniaka" zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku i Wojewódzki Oddział Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Oddział Zamiejscowy w Marszewie. Imprezę prowadził p. Chabierski z GOK w Zbiersku. Odbyła się degustacja potraw ziemniaczanych, zabawy i tradycje związane z ziemniakami. GOK w Opatówku zorganizował wystawę związaną tematycznie z ziemniakami i ich miejscem w gospodarstwie domowym.
11 Uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Opatówku.
12 Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Gimnazjum w Opatówku.
22 Spotkanie Przyjaciół Starostwa Powiatowego w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wręczenie podziękowań przyjaciołom powiatu przez starostę Powiatu kaliskiego - Leszka Aleksandrzaka. Koncert pianistki Mileny Julii Piszczorowicz, studentki IV roku Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Pianistka wykonała utwory C. Rawina, J. Brahmsa, D. Kabalewskiego, R. Schumanna, F. Chopina i A. Scriabina.
25 12 koncert z cyklu "Opatówecki Salon Muzyczny" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w wykonaniu kwartetu smyczkowego "Folusz". W programie utwory M. Radziwiłła, St. Moniuszki, K. Kurpińskiego, I.J. Paderewskiego, T. Kiesewettera, R. Twardowskiego, G. Holsta i P. Czajkowskiego.

Grudzień 2001 r.

1 W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyła się konferencja prasowa ministra Marka Wagnera, szefa Kancelarii Premiera RP, w czasie której minister zapowiedział likwidację delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu.
1 Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej w Opatówku w obecnym budynku szkolnym.
5 Spotkanie autorskie ze Stanisławem Małyszko - etnografem, historykiem, autorem albumu "Majątki Wielkopolski - Powiat Kaliski" w kawiarence Muzeum Historii Przemysłu.
6 Biblioteka w Opatówku przystąpiła do akcji pt. "Cała Polska czyta dzieciom". Akcję zainaugurował wójt gminy Opatówek - Jan Wolf czytając bajki dzieciom w przedszkolu. Tego dnia na rynku rozjarzyła się lampkami świąteczna choinka, a po Opatówku chodził św. Mikołaj z cukierkami.
8-11 Rekolekcje adwentowe w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku. Rekolekcje prowadził ks. Jan Ludwiczak - dyrektor biblioteki Seminarium Duchownego w Kaliszu.
10 Opatowianin Zenon Sroczyński otrzymał Nagrodę im. Świętego Brata Alberta za wybudowanie domu dla potrzebujących w Kaliszu i sprzedanie mieszkań za symboliczną złotówkę. Uroczystość odbyła się w Królewskich Łazienkach w Warszawie.
12 Kolacja wigilijna dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej "Słoneczko" w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku.
12 Poplenerowa wystawa obrazów "Opatówek 2001" w Galerii BWA w Kaliszu.
15 Wieczór wigilijny w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowany przez samorząd gminny. Potrawy wigilijne przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Michałowie II.
16 Aukcja obrazów z pleneru artystycznego "Opatówek 2001" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Dochód z aukcji został przekazany na budowę gmachu gimnazjum w Opatówku.
21 "Dzwony na pasterkę" - opłatek w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wystąpił Chór Akademicki "Schola Cantorum Calisiensis" pod dyr. prof. Andrzeja Ryłko, występowali aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, odbył się pokaz filmu i aukcja prac studentów, z której dochód został przeznaczony na protezę dla Łukasza. Imprezę zakończyło tradycyjne łamanie się opłatkiem. Patronat medialny sprawowała TVP Poznań, Redakcja zamiejscowa w Kaliszu. Sponsorem imprezy była Fundacja Haliny Sroczyńskiej.
28 Uroczysta sesja Rady Gminy Opatówek podsumowująca działalność Rady w 2001 r. w restauracji KTW w Szałe.


Data utworzenia: 2010-11-24
Data aktualizacji: 2010-11-24

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony