Wystawy


Władysław Kościelniak 2011-2014

Jadwiga Miluśka-Stasiak

Od początku marca 2015 r. czytelnicy i goście naszej biblioteki mają okazję podziwiać kolejną, szóstą w naszej bibliotece, wystawę prac Władysława Kościelniaka, nestora kaliskich artystów-plastyków.
    Artysta zaprzyjaźniony z Opatówkiem i biblioteką jest w niej obecny na stałe od wielu lat poprzez grafiki dawnego Opatówka i panoramę „Miasteczka Róży Wiatrów” w czytelni biblioteki, makietę opatowskiego zamku, historyczne publikacje książkowe na temat Kalisza oraz liczne zbiory tek rysunków i ekslibrisów. Przez lata biblioteka zgromadziła olbrzymią kartotekę Wędrówek ze szkicownikiem publikowanych na łamach „Ziemi Kaliskiej” przez Artystę i jednocześnie historyka Kalisza.
    Obecna wystawa zatytułowana „Pejzaż i architektura” przedstawia prace wykonane w  latach 2011-2014 przez Artystę, który w tym roku ukończy 99 lat. Są wśród nich obrazy odzwierciedlające fascynację Artysty pięknem przyrody. Szczególne miejsce zajmują tu olbrzymie, stare drzewa będące świadkami wielkiej i małej historii, które można spotkać wszędzie, także w naszej najbliższej okolicy. Artysta dostrzega szczególnie urokliwe zakątki parków, zatrzymuje się przy niewielkich skupiskach drzew ukrywających tajemnicze stawki, dociera do ukrytych wśród przyrody prymitywnych glinianych budowli. Zachwyca się pięknem architektury drewnianej i zachęca do spojrzenia na znane w Polsce murowane budowle sakralne i świeckie.
    Wystawa jest także wspomnieniem licznych podróży odbytych przez Artystę. Wrażenia, jakie wywarło na Nim bogactwo i różnorodność architektury Ziemi Świętej oraz krajów na wschodzie i południu Europy, wracają w nowych ujęciach. Tylko jeden z obrazów, przedstawiający zabudowany na stromym zboczu fragment wybrzeża Bułgarii, powstał w czasie podróży statkiem po basenie Morza Śródziemnego w 1962 r. Przywołaniem pamięci morskich podróży jest także pejzaż morski z rybackimi kutrami.
    „Pejzaż i architektura” Władysława Kościelniaka to kolejna wystawa Artysty świadcząca o Jego aktywności twórczej i zachwycie nad pięknem świata przyrody i architektury.
    Wystawa będzie czynna do końca czerwca 2015 r. i można ją oglądać w godzinach pracy biblioteki od poniedziałku do piątku od 7.30 do 19.00, w soboty od 8.00 do 13.00.

Serdecznie zapraszamy!Data utworzenia: 2015-03-16
Data aktualizacji: 2015-03-16

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony