Wystawy


Pastelowy świat Magdaleny Krytkowskiej

Małgorzata Matysiak

 

Magdalena Domagalska Krytkowska znana jest w regionie kaliskim głównie jako poetka. O tym, że jej pasją jest również malarstwo można było dowiedzieć się podczas wernisażu wystawy, który odbył 30 marca 2017 r. w siedzibie biblioteki.

Przygoda z malowaniem zaczęła się dla pani Magdaleny w 2004 r. w Zakładzie Aktywności Zawodowej, gdzie pracowała jako animator kultury w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Warto podkreślić, że sama posiada bardzo poważną dysfunkcję wzroku, która w znaczny sposób ogranicza jej możliwość widzenia. Przez moją wadę wzroku nie widzę świata takim jaki jest, widzę abstrakcję i dlatego jej nie maluje - opowiadała zebranym na wernisażu gościom i miłośnikom malarstwa.

Prace Magdaleny Domagalskiej Krytkowskiej powstają głównie z pasteli suchych, ale malowała również przy użyciu wielu innych technik. Swój warsztat doskonaliła pod okiem znanego malarza i rzeźbiarza Andrzeja Agi Grzelachowskiego. Z jego pracowni uzyskała certyfikat w dziedzinie malarstwa sztalugowego i ceramiki. Kolejnym jej mentorem był wrocławski grafik, rzeźbiarz i ekslibrista Andrzej Żarnowiecki. Swój talent pogłębiała podczas plenerów malarskich w Jaraczewie i Malanowie, prowadzonych przez Beatę Solińską instruktorkę malarstwa w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Brała udział w warsztatach i plenerach w Wągrowcu, Puszczykowie, Kępnie, Perzowie, Rychtalu i Braunschweigu w Dolnej Saksonii. Ostatnio szkoliła się pod okiem dr Katarzyny Maniewskiej na UTW w Kaliszu.

Prace Magdaleny Domagalskiej Krytkowskiej prezentowane w bibliotece spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem. Od osób zgromadzonych na wernisażu Autorka usłyszała wiele słów uznania, szczególnie za estetykę barw oraz spokój płynący z jej obrazów.   

Wystawę można oglądać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku do końca maja 2017 r.
Data utworzenia: 2017-03-31
Data aktualizacji: 2017-04-04

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony