Wystawy


Makieta zamku arcybiskupów gnieźnieńskich

Jadwiga Miluśka

10 maja 2004 odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku niecodzienna uroczystość. Biblioteka otrzymała makietę zamku arcybiskupów gnieźnieńskich, której twórcą jest Władysław Kościelniak. Zamek stał w Opatówku ponad 400 lat i nie zachowała się żadna rycina tej budowli. Odtworzenie jej nie było łatwe. Pierwsza próba rekonstrukcji miała miejsce w 1997 r. Był to rysunek zamieszczony w tece Gmina Opatówek w rysunkach Władysława Kościelniaka. Artysta odtworzył wówczas zamek na podstawie informacji z wizytacji arcybiskupów i inwentarzy zamkowych oraz własnej wiedzy na temat budownictwa obronnego w XVII w. Makieta powstała po uzyskaniu dostępu do kolejnych inwentarzy, które poszerzyły wiedzę na temat zamku, ale nie dały dokładnego opisu budowli.

W odsłonięciu makiety uczestniczył jej Autor- Władysław Kościelniak, archeolog dr Janusz Tomala oraz duże grono opatowian z wójtem Gminy Janem Wolfem na czele.

Artysta przekazał makietę zamku arcybiskupów na własność bibliotece w Opatówku. Makieta stała się elementem stałej ekspozycji w bibliotece i cieszy się wielkim zainteresowaniem opatowian, a szczególnie młodzieży.


Odsłonięcie makiety przez Jadwigę Miluśką i Władysława Kościelniaka
Odsłonięcie makiety przez Jadwigę Miluśką i Władysława Kościelniaka
Uczestnicy imprezy zgromadzili się wokół makiety
Uczestnicy imprezy zgromadzili się wokół makiety
Janusz Tomala i Władysław Kościelniak
Janusz Tomala i Władysław Kościelniak

Data utworzenia: przed 2009-01-01
Data aktualizacji: 2009-01-01

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony