Wystawy


Być narodowi użytecznym

Jadwiga Miluśka-Stasiak

Od 4 listopada 2016 r. po raz pierwszy w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku można oglądać wystawę filatelistyczną. Swoje zbiory filatelistyczne poświęcone Stanisławowi Staszicowi urodzonemu w Pile użyczył bibliotece Roman Wikieł z Piły – filatelista, członek Polskiego Związku Filatelistów. Wystawa trafiła do Opatówka za pośrednictwem Jerzego Bielawskiego – prezesa Zarządu Okręgu Kaliskiego ZFP.

Przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawiającej zbiory filatelistyczne poświęcone księdzu Stanisławowi Staszicowi Roman Wikieł zapoznał uczestników wernisażu z życiem i działalnością tego, jednego z czołowych przedstawicieli oświecenia w Polsce – działacza i pisarza politycznego, przyrodnika, geografa, geologa i filozofa żyjącego w latach 1755-1826.

Wystawa zawiera także elementy poświęcone generałowi Józefowi Zajączkowi, który jako namiestnik Królestwa Polskiego współpracował ze Staszicem jako członkiem Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz dyrektorem generalnym w Wydziale Przemysłu i Kunsztów. W 1825 r. Stanisław Staszic odwiedził Opatówek, by zapoznać się z postępowi budowy fabryki sukna.

Wernisaż wystawy zgromadził  filatelistów, historyków, bibliotekarzy i osoby zainteresowane filatelistyka, historią, genealogią i biografistyką. Był okazją do zapoznania się z niezwykłą postacią, jaką był Stanisław Staszic, ale także do spotkania pasjonatów filatelistyki, rozmów, wymiany doświadczeń i promowania dawniej bardzo popularnej, dziś raczej elitarnej pasji, jaką jest filatelistyka.Data utworzenia: 2016-11-07
Data aktualizacji: 2017-02-27

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony