Współpraca i granty


Klub Turystyki Górskiej "Watra"

Turyści z Wągrowca w Opatówku

W sobotę 11 października gościła w Opatówku czterdziestoosobowa grupa turystów z Wągrowca, którą przywiózł w nasze strony „nizinny góral”, zdobywca Korony Gór Polskich, prezes Klubu Turystyki Górskiej „Szarotka” w Wągrowcu – Stefan Strychalski. Przyjaciele z Wągrowca postanowili zdobyć najwyższe miejsca w poszczególnych regionach Polski poza górami. Jako mieszkańcy Wielkopolski zaczęli od najwyższego wzniesienia w Wielkopolsce – Kobylej Góry, czyli Góry Krzyża w okolicach Ostrzeszowa. Znajduje się tam dwudziestometrowy krzyż zbudowany na przełomie tysiącleci. A ponieważ na trasie leży Opatówek i Kalisz, mieliśmy okazję gościć grupę w naszych stronach. 

    Wizyta w Opatówku rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Historii Przemysłu, po którym oprowadził turystów kustosz Jarosław Dolat. W bibliotece przy kawie i herbacie goście zapoznali się z najważniejszymi faktami z dziejów Opatówka i postaciami najwybitniejszych mieszkańców w historii miasteczka. Później było zwiedzanie kościoła parafialnego w Opatówku i spacer po parku, gdzie Jadwiga Miluśka-Stasiak uzupełniła swoją opowieść o Opatówku zdjęciami umieszczonymi na tablicach przy Ośrodku Zdrowia. Jeszcze spojrzenie z zabytkowego mostu w parku na wzgórze zamkowe, na którym  niegdyś stał zamek i kolejne pałace i turyści wsiedli do autokaru, by udać się do Kalisza.
    W Kaliszu przed bazyliką św. Józefa czekał na gości Członek Honorowy PTTK, prezes Klubu Turystyki Górskiej „Watra”, przewodnik po mieście – Zdzisław Kobyłka, który opowiedział o dziejach kultu św. Józefa, pielgrzymkach księży - byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, o zniszczeniu miasta w 1914 r. Przewodnicka opowieść poruszała różne tematy z dziejów miasta, choć czasu było niewiele. W wieczornej atmosferze miasta zaczęły wyłaniać się w światach reflektorów zarysy kościołów i innych zabytkowych budowli. Trudno nie zachwycić się pięknem miasta.
    Był to w całej Polsce wyjątkowy wieczór, gdyż wszyscy czekali na mecz Polska-Niemcy, który miał odbyć się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Goście z Wągrowca zatrzymali się na nocleg w akademiku PWSZ „Bulionik”, gdzie w niezwykły sposób dopingowali naszej drużynie. Meczowi towarzyszyła gitara Stefana Strychalskiego i śpiew całej grupy. W repertuarze były znane i mniej znane piosenki turystyczne. To wielka przyjemność uczestniczenia w tak rozśpiewanej grupie, trudno było się rozstać. Następnego dnia goście z Wągrowca kontynuowali swoją wyprawę odwiedzając Antonin, Górę Krzyża i pałac w Dobrzycy. Mamy nadzieję, że nasze strony pozostaną w ich serdecznej pamięci.

Jan Stasiak

Klub Turystyki Górskiej "Watra" z Kalisza


11.10.2014. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
11.10.2014. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
11.10.2014. Goście z Wągrowca w bibliotece
11.10.2014. Goście z Wągrowca w bibliotece
11.10.2014. Jadwiga Miluśka-Stasiak mówi o tym, co najciekawsze z przeszłości Opatówka
11.10.2014. Jadwiga Miluśka-Stasiak mówi o tym, co najciekawsze z przeszłości Opatówka
11.10.2014. Przy tablicach w parku
11.10.2014. Przy tablicach w parku
11.10.2014. I rzut oka na dawną fosę zamkową
11.10.2014. I rzut oka na dawną fosę zamkową

Data utworzenia: 2014-10-20
Data aktualizacji: 2015-01-16

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony