Imprezy biblioteczne


Z szuflad Magdaleny Krytkowskiej i Rafała Babczyńskiego

Małgorzata Matysiak

Ujmująca i poetycka atmosfera towarzyszyła spotkaniu autorskiemu z Magdaleną Krytkowską i otwarciu wystawy fotografii Rafała Babczyńskiego, które odbyły się 11 lutego 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.

Pochodzący ze Szczecina Rafał Babczyński, mówił o sobie niewiele. Jest samoukiem. Interesuje go drugi człowiek, to co sobą prezentuje, ale także to co może skrywać w głębi swojej duszy. Jest artystą skromnym, który stara się wypowiadać poprzez swoje prace. Fotografia i fotomontaż, to sposób jego artystycznej rozmowy. Jedynie poprzez wystawione w holu biblioteki prace artysty, można było interpretować jego postrzeganie świata i ludzi.

Dotychczas swoje prace prezentował na wystawach w Szczecinie, Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Siedlcach. Zajmuje się również komponowaniem muzyki do ruchomych obrazów i ilustrowaniem tekstów. Właśnie zdjęcia do najnowszej publikacji Magdaleny Krytkowskiej spowodowały, że zaczął odwiedzać Opatówek.

Mieszkająca w Opatówku Magdalena Krytkowska ukończyła studia bibliotekoznawcze i przez szesnaście lat prowadziła tutejszą bibliotekę. Pracę zawodową chętnie godziła z działalnością społeczną na rzecz lokalnego środowiska i organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne, szczególnie niewidome i słabowidzące. Obecnie udziela się społecznie między innymi w Stowarzyszeniu Promocji Sztuki Łyżka mleka, w Stowarzyszeniu Towarzystwa Przyjaciół Opatówka oraz jako redaktorka pisma „Opatowianin”.

Do tej pory wydała tomiki poetyckie Poeta i zwyczajny człowiek, Na granicy światła i cienia, Jestem Alice. Publikowała w zbiorach Erotyki VII, Jesteśmy 3, Nasze Wigilie, Mój świat ze słów i w wielu antologiach. Jej wiersze i proza ukazywały się w czasopismach, m.in. W „Kalisii Nowej”, „Ziemi Kaliskiej” a artykuły w „Opatowianinie” i „Liskowianinie”.

Podczas spotkania w bibliotece mówiła o swojej pasji pisania i twórczości w odniesieniu do najnowszej publikacji, tomiku poezji pt: Szuflada świętej Anny. W wielu wierszach Magdaleny Krytkowskiej można dostrzec piękno otaczającej nas przyrody i zachodzących w niej zmian. Jak sama przyznaje, natchnienie do pisania często rodzi się podczas spacerów, szczególnie w ulubionych zakątkach Opatówka.

Dyrekcja i pracownicy biblioteki w Opatówku zapraszają do zapoznania z twórczością Magdaleny Krytkowskiej i do oglądania wystawy Rafała Babczyńskiego. Pośród prezentowanych na wystawie prac znajdują się także zdjęcia ilustrujące tomik Szuflada świętej Anny.
Data utworzenia: 2016-02-12
Data aktualizacji: 2016-02-12

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony