Imprezy biblioteczne


Śmieciowe mądrości

Małgorzata Matysiak

Każdego roku podczas wakacji letnich nasza placówka organizuje rozmaite imprezy dla dzieci. Podczas tegorocznych odbyły się już dwie, które zostały przygotowane w oparciu o akcję "Milion przygód z książką", zainicjowaną przez Fundację LOTTO Milion Marzeń realizowaną wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Pierwsze spotkanie 30 lipca 2013 r. przeprowadzono w oparciu o scenariusz Śmieciowe mądrości  oraz książkę z serii Mądra Mysz. Mam przyjaciela śmieciarza. Dzieci zapoznały się z problemem jakim jest ogromna ilość odpadów, którą produkuje każdy człowiek zamieszkujący Ziemię. Poznały bliżej zawód śmieciarza jako szczególnie ważny dla środowiska naturalnego, zasady segregowania śmieci i sposoby na ponowne ich wykorzystanie.

Podczas zajęć bardzo przydatne okazało się zadanie polegające na segregowaniu odpadów. W bibliotece zostały zgromadzone rozmaite odpady, które należało sortować i wrzucać do właściwych pojemników. Nasz śmieci były oczywiście czyste, dlatego zabawa w ich sortowanie i przekładanie z kosza do kosza na różne sposoby była absolutnie bezpieczna. Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczenia czuwała zaproszona do biblioteki przedstawicielka Urzędu Gminy Opatówek zajmująca się gospodarką odpadami komunalnymi w gminie Aleksandra Kalenska. Tłumaczyła dzieciom dlaczego warto segregować śmieci i jak to robić. Zwracała też uwagę na popełniane podczas ćwiczenia błędy. Podkreślała, że są w naszych domach odpady, których nie wolno wyrzucać do przydomowych pojemników. Na koniec swojej wizyty w bibliotece podarowała dzieciom ekologiczne torby na zakupy wypełnione rozmaitymi drobiazgami.

W dalszej części zajęć dzieci odwiedziły sąsiadującą z biblioteką aptekę, aby zobaczyć, że znajduje się tam specjalny pojemnik na przeterminowane leki, a w pobliskim sklepie znalazły skrzynkę na zużyte baterie. Przekonały się, że niektórych śmieci można pozbywać się przy okazji robienia zakupów. Po powrocie do biblioteki, dzieci zajęły się budowaniem zabawek z rozmaitych rzeczy, które zwykle wyrzuca się. Ostatnim zadaniem było malowanie plakatów zachęcających do segregowania śmieci i troski o naszą wspólną planetę. Można je oglądać w holu biblioteki.

 2 sierpnia pojechaliśmy do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Cekowie. Podczas wycieczki, która była kontynuacją wtorkowych zajęć, dzieci mogły przyjrzeć się pracy w Zakładzie. Każdy mógł zobaczyć, co dzieje się z odpadami po tym, jak spod naszych domów zabiera je śmieciarka.

Wycieczka do Orlego Stawu wywołała sporo emocji i uświadomiła, że kłopot ze śmieciami nie kończy się z wrzuceniem ich do kosza. W każdym z nas pozostało poczucie, że śmieci są poważnym problemem, za który odpowiedzialny powinien się czuć każdy człowiek – bo tylko człowiek jest jedynym gatunkiem żyjącym na ziemi, który te śmieci produkuje.

 Za udział w akcji "Milion przygód z książką" i zorganizowanie zajęć dla najmłodszych, nasza biblioteka otrzymała 50 książek o różnej tematyce dla dzieci i młodzieży.

 

Fot. Damian Jakóbczak
Fot. Damian JakóbczakFot. Damian Jakóbczak
Fot. Damian Jakóbczak

Fot. Damian Jakóbczak
Fot. Damian Jakóbczak
Data utworzenia: 2013-08-05
Data aktualizacji: 2013-08-08

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony