Imprezy biblioteczne


Podażając śladami Napoleona

Jadwiga Miluśka-Stasiak

8 listopada 2010 r. Opatówek odwiedzili członkowie Koła Absolwentów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Opatówek był pierwszą miejscowością na trasie wycieczki po powiecie kaliskim śladami Napoleona. Napoleon nigdy nie był w Opatówku, ale właścicielem dóbr opatóweckich z donacji napoleońskiej był jeden z jego generałów – Józef Zajączek.

W bibliotece uczestnicy wycieczki zapoznali się z ciekawostkami na temat przemarszu przez okolicę wojsk napoleońskich na Moskwę w 1812 r. Do dziś pozostały w świadomości mieszkańców nazwy oraz wydarzenia przekazywane przez pokolenia. Generał Zajączek i mąż jego synowicy Gabrieli - Józef Radoszewski położyli duże zasługi dla rozwoju gospodarczego Kalisza i Opatówka, w tym dla rozwoju przemysłu sukienniczego. W Opatówku w czasach Zajączka powstały najpiękniejsze budowle, z których pozostały nieliczne, głównie związane z fabryką sukna. Stanowią one jednak ważny element panoramy Opatówka.

Po prelekcji w bibliotece uczestnicy przeszli do kościoła parafialnego, gdzie zwiedzili kaplicę św. Anny, w której znajduje się nagrobek gen. Józefa Zajączka. Zwiedzili fragment parku ze wzgórzem zamkowym i zabytkowym mostkiem. Zapoznali się także z dziejami niektórych obiektów przy ul. Kościelnej. Przewodnikiem była Jadwiga Miluśka-Stasiak – dyrektor biblioteki.

Data utworzenia: 2010-11-19
Data aktualizacji: 2010-11-19

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony