Imprezy biblioteczne


II Spotkanie Kronikarzy OSP

Małgorzata Judasz

Popołudniem 14 marca 2014 r. w małej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku odbyło się spotkanie kronikarzy OSP z powiatu kaliskiego. Przyjechali druhny i druhowie z OSP w Iwanowicach, Koźminku, Borowie, Tłokini Wielkiej oraz reprezentanci gospodarzy - Zarządu Gminnego ZOSP w Opatówku.

W kameralnym, dziesięcioosobowym gronie rozmawialiśmy o praktycznych aspektach pracy kronikarza.  Okazało się, że wszystkie reprezentowane jednostki mają już zaprowadzone kroniki lub opracowane historie, częstokroć jednak występują luki w zapisach oraz danych źródłowych. W jednostkach zgromadzono materiały, a problemy dotyczyły głównie opracowania ich w formie zapisów kronikarskich. Porozmawialiśmy, więc o sposobach uzupełniania braków w kronikach. Przedstawiono budowę wzorcowej kroniki, która zawiera kartę tytułową, wstęp, odpowiednio budowane zapisy oraz opisane ilustracje w odpowiedniej proporcji ze wstępem.  Za przykład służyła wielokrotnie nagradzana kronika OSP w Roztoce. Analizowaliśmy przykładowy wpis, pod kątem występowania wszystkich najważniejszych informacji oraz przećwiczyliśmy tworzenie relacji kronikarskich z kilku typowych wydarzeń z życia jednostki OSP. Na koniec zebrani dostali zadanie domowe w postaci napisania relacji ze spotkania.

Warsztaty prowadzili druh Bogdan Siwiński, zasłużony kronikarz z OSP Roztoka k. Konina oraz Małgorzata Judasz z Biblioteki w Opatówku. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Bogdana Marszała, prezesa Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Opatówku i członka Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kaliszu. Organizatorami byli: Zarząd Gminny Związku OSP RP w Opatówku, Gminna Biblioteka im. Braci Gillerów w Opatówku i Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku. Wsparcia udzieliła także Aleksandra Kalenska z Urzędu Gminy w Opatówku.

Organizatorzy dziękują druhowi Bogdanowi Siwińskiemu za bezinteresowne wsparcie w prowadzeniu warsztatów a wszystkim druhnom i druhom za udział.

 Data utworzenia: 2014-03-17
Data aktualizacji: 2014-03-21

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony