Imprezy biblioteczne


Biało-Czerwona Noc w Bibliotece 2018

Agnieszka Przepiórka

W naszej bibliotece odbyło się szczególne wydarzenie dla dzieci – nocowanie w bibliotece. W roku 2018 przypadło to na noc 21 na 22 sierpnia, a motywem przewodnim było stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu było przybycie w stroju biało-czerwonym. W trakcie zajęć dzieciaki poznały pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Każdy z nas cieszy się z odzyskania niepodległości, ale czy wie, jak wyglądała wówczas Polska? Czym jest wolność i niepodległość, co to były rozbiory i jak żyli ludzie w tamtym czasie?

Specjalnie, na wstępie, przeprowadzona była mała lekcja geografii i historii równocześnie: gdzie leży Polska, jakie są rzeki, jeziora, ile ma sąsiadów, itp.

Wspólnie omówiliśmy polskie symbole narodowe. Każde dziecko już wie, że jeśli wywiesi flagę do góry nogami, to nie będzie symbol Polski tylko Monako; a orzeł z naszego godła na kilkanaście lat utracił swoją koronę.

Rozmawialiśmy też o tym, co to jest kraj, państwo i naród. Szczególną uwagę zwróciliśmy na znaczenie domu rodzinnego, w którym kształtują się pierwsze postawy patriotyczne i obywatelskie. Prawdziwy patriota to ten, który robi wszystko by wzmacniać i wzbogacać społeczność, w której żyje. Takie działania jak: pomaganie innym, chęć poznawania historii i podróżowania po swoim kraju, poprawne wysławianie się, czy nieśmiecenie – te wszystkie małe gesty  to „cegiełki”, z który buduje się większe sprawy.

W międzyczasie odbyła się biało-czerwona uczta, po której mali patrioci wykonali prześliczne origami – godło Polski.

Noc była długa, wszyscy byli w pełni sił więc jako matematyczne zadanie trzeba było ułożyć ze stosu ponumerowanych karteczek „węża” złożonego ze 123 elementów symbolizujących lata zaborów. Na koniec każdy brał udział w popularnej ostatnio w naszej bibliotece zabawie - rysunkowym głuchym telefonie.

W końcu, oczywiście trzeba było się też wyspać, więc wszyscy, długo po północy, ułożyli się do snu, by po paru godzinach zacząć nowy dzień, bogatszy o zdobytą wiedzę.Data utworzenia: 2018-08-23
Data aktualizacji: 2018-08-23

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony