Bibliotekarze


Questing w Opatówku

Małgorzata Judasz

20 maja 2015 r. w bibliotece w Opatówku odbyły się warsztaty z tworzenia questów.

Questy to gry terenowe, podane w zabawnej formie, najczęściej pisane wierszem, zawierające opisy krótkich tras spacerowych, ciekawostek, zadań i zagadek związanych z danym terenem. Teksty są dostępne w internecie oraz lokalnie na ulotkach w miejscach ruchu turystycznego. Questy są bezpłatne, dostępne bez przerwy dla wszystkich chętnych.

Przebycie trasy i rozwiązanie zagadki kończy się odnalezieniem "skrzyni skarbu" - obiektu z "księgą questu", do której można się wpisać z pozdrowieniami dla innych, czy uwagami dotyczącymi trasy. W skład "skarbu" wchodzi także pieczęć questu, którą można odbić na ulotce, w dzienniczku lub specjalnej książeczce. Rozwiązanie odpowiedniej liczby questów w Wielkopolsce i udokumentowane tego pieczęciami daje prawo wystąpienia o Odznakę Krajoznawczą PTTK "Wielkopolskie Questy".  W całej Polsce funkcjonuje kilkaset questów.

W warsztatach wzięło udział kilkanaście bibliotekarek i osób wspierających z gmin: Blizanów, Brzeziny, Lisków, Mycielin, Opatówek i Stawiszyn.

Spotkanie prowadziła Aleksandra Warczyńska z Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Aminacji Kultury w Poznaniu. Opowiedziała o zasadach budowania questów i podała sprawdzone w praktyce porady o tym, co dobry quest powinien zawierać.

Ponieważ poligonem doświadczalnym dla nas był Opatówek, dyrektor biblioteki, Jadwiga Miluśka-Stasiak opowiadając o ciekawostkach tej miejscowości, dostarczyła nam materiału do przetworzenia na quest.

Potem, uzbrojeni w długopisy, notatniki i aparaty fotograficzne, ruszyliśmy w teren. Szukaliśmy miejsc ciekawych, godnych pokazania oraz możliwych do powiązania z zadaniami i zagadkami. Równocześnie tworzyliśmy pierwsze, robocze jeszcze, rymowane fragmenty tekstu.

W trakcie warsztatów powstała nawet pieczęć questu w Opatówku zaprojektowana i wykonana przez artystę plastyka Martę Filipczak, która pracuje w bibliotece w Brzezinach.

 

Dla wszytkich, kórzy chcieliby zmierzyć się z powstającym questem roboczy fragment zawierający jedną z zagadek (akcja toczy się na ulicy Kościelnej w Opatówku):

Ganek z drewna, dwa kwietniki,

spójrz na zegar - masz wyniki:

Na dwóch wieżach cyfry cztery

- z alfabetu trop litery.

Wybierz cyfry takie same,

(jeśli w głowie masz wciąż zamęt:)

Suma ich da Tobie przecież

miejsce znaku w alfabecie.


 
Jakie jest rozwiązanie? Prosimy o przysłanie odpowiedzi na e-maila biblioteki.

 

Przydatne linki:

Wielkopolskie Questy

Regulamin Odznaki Krajoznawczej PTTK "Wielkopolskie Questy"


Questing w Polsce

Data utworzenia: 2015-05-27
Data aktualizacji: 2015-06-11

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony