Bibliotekarze


Biblioteki w Szwecji

Jadwiga Miluśka-Stasiak

5 listopada 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku spotkali się bibliotekarze z bibliotek publicznych Powiatu Kaliskiego Ziemskiego. W programie spotkania było podsumowanie działalności biblioteki powiatowej w latach 1999-2015 w związku ze zmianą dyrektorki biblioteki. Jadwiga Miluśka-Stasiak, która 28 września b.r., po 29 latach kierowania biblioteką w Opatówku, przeszła na emeryturę przedstawiła najważniejsze zadania, osiągnięcia i trudności biblioteki powiatowej. Wspomniała też bibliotekarki, które odeszły na zawsze: Magdę Giemzę–Żurawską z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu – wieloletnią instruktorkę biblioteki w Opatówku, wielkiego przyjaciela bibliotekarzy oraz zmarłe dyrektorki bibliotek w Szczytnikach i Stawiszynie: Henrykę Nowak i Elżbietę Ważną. Była to także okazja do przypomnienia spotkań, szkoleń i imprez organizowanych przez bibliotekę powiatową. Koleżanki z bibliotek  w powiecie podziękowały Jadwidze Miluśkiej-Stasiak za wieloletnią współpracę, a nowej dyrektor – Małgorzacie Matysiak życzyły wielu sukcesów w prowadzeniu tej instytucji. Obie panie zostały obdarowane bukietami kwiatów.

Kolejnym punktem programu była relacja instruktorki WBPiCAK Domicylli Sierszchuły oraz Małgorzaty Matysiak z wyjazdu szkoleniowego do bibliotek szwedzkich. Dzięki prezentacjom multimedialnym i opowieściom obu pań uczestniczki spotkania mogły przenieść się w świat bohaterów Astrid Lindgren oraz zobaczyć, jak są urządzone i jak pracują biblioteki w Szwecji. Bibliotekarze z Wielkopolski mieli też okazję zwiedzić Vimmerby, miejscowość, gdzie spędziła najmłodsze lata Astrid Lindgren i gdzie w parku na powierzchni 10 ha urządzono miniaturową kopię centrum miasteczka z czasów, gdy Astrid Lindgren była małą dziewczynką. Są tam zagrody, domy i miejsca, w których toczyła się akcja książek pisarki. W sezonie turystycznym można tam spotkać bohaterów tych książek. Była to pasjonująca wyprawa, na którą na pewno chciałoby wyruszyć każde dziecko, ale także dorośli miłośnicy twórczości znanej szwedzkiej pisarki.

Spotkanie było okazją do poznania najnowszej skandynawskiej literatury dla dzieci, którą przedstawiła instruktorka Domicylla Sierszchuła. Autorzy szwedzcy tacy jak: Jujja Wieslander, Rose Lagercrantz, Frida Nillson, Lotta Olsson, Martin Widmark, Moni Nilsson, Pia Hagmar i inni poruszają współczesne problemy dzieci, kształtują wrażliwość i wyobraźnię, uczą tolerancji, odwagi, empatii i otwartości na świat.

Dyrektorka biblioteki w Opatówku Małgorzata Matysiak przedstawiła nowe przepisy dotyczące umów o pracę oraz poinformowała o planowanych konkursach powiatowych.

Koleżanki z bibliotek w Brzezinach i Stawiszynie poinformowały, że otrzymają dla swoich bibliotek komputery z programu „Kraszewski”. Będzie to wielka pomoc dla bibliotekarzy pracujących w programie MAK+ oraz dla czytelników bibliotek.

Data utworzenia: 2015-11-10
Data aktualizacji: 2015-11-10

Najpopularniejsze

Brak osbługi Flash lub Javascript w Twojej przeglądarce.

Przeglądaj TAGI

Mapa strony